5 résultats affichés

Wszystko o miodzie

Miód jest bardzo popularnym przysmakiem, charakteryzuje się naturalnością, ponieważ do jego wytworzenia przyczyniają się pszczoły. Spośród wielu smacznych słodkich smakołyków to właśnie miód wpasowuje się na piedestał, ze swoich wielu zdrowotnych powodów. Miód pszczeli posiada całą gamę wartości odżywczych. Z miodu kiedyś wytwarzany również był alkohol, jak również służył jako lek. Ważne jest by wiedzieć, że prócz prozdrowotnego wpływu na nasze zdrowie, ma on również niezwykły wpływ na nasz organizm. Możemy go również znaleźć w składnikach wielu kosmetyków.

Składniki odżywcze miodu

Naturalny miód ma nieoceniony wpływ na nasz układ nerwowy, serce, mózg, również można okładać nim ciężko gojące się rany. Ponadto miód może również służyć jako naturalny antybiotyk, ponieważ zwalcza skutecznie niektóre bakterie, potrafi radzić sobie lepiej niż antybiotyki wydawane na receptę w aptekach, o czym warto pamiętać. Miód pszczeli dodatkowo odżywia skórę oraz łagodzi podrażnienia, kolejnym atutem jest jego działanie przeciw starzeniu, dlatego warto przemyśleć kurację takim środkiem zdrowotnym!

W czym pomaga oraz jak działa miód pszczeli

Miód pszczeli posiada w swoim składzie enzymy bakteriobójcze, które swoje pochodzenie zawdzięczają gruczołom ślinowym owadów. Miód zawiera także nadtlenek wodoru, który tak samo możemy uznać jako substancję o właściwościach bakteriobójczych.

Substancje mające powiązanie z antybiotykami

W skład substancji o działaniu antybiotycznym wchodzą apidycyna oraz lizozym, które znajdują się w miodzie dzięki pszczołom. Miód działa także na różnego rodzaju infekcje, np. wywołane prątkami gruźlicy, grzybami z rodzaju Candida, jak również przez laseczki wąglika.
Naturalny miód pszczeli jest także bogaty w mikroelementy, takie jak chlor, żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez, kobalt, a także szereg witamin z grupy B (B1, B2, B6, B12), jak również w witaminę A oraz C.

Miód jako dodatek

Miód składa się w większości z cukrów prostych, jednakże wiele z jego walorów smakowych można szybko oraz łatwo zmienić lub wzmocnić poprzez dodatek ziół.

Miód — lecznicze właściwości

  • Możemy do tego zbioru zaliczyć:
  • łatwiejsze zasypianie, 
  • łagodzenie zdenerwowania,
  • pobudzenie pracy mózgu oraz pamięci,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • leczenie wrzodów żołądka,
  • przyspieszone gojenie ran,
  • łagodzenie biegunek,
  • powstrzymywanie miażdżycy,
  • wspomaganie organizmu w walce z chorobą (przeziębieniem, bólem gardła, kaszlem, katarem, itp.)

Rodzaje miodu

Na rynku znajdziemy szereg różnych odmian i smaków miodu. Należy pamiętać, że każdy z nich może posiadać dodatkowe atuty zdrowotne. Warto podkreślić tu kilka jego rodzajów, by można było łatwo się do któregoś z nich odwołać w przyszłości, podczas zakupu:

Miody