Peeling to bardzo fajny i wielofunkcyjny kosmetyk, który warto mieć pod ręką niezależnie od pory roku! Dlaczego? Już tłumaczymy.
Lato to wspaniała pora roku, dni są długie, słońce świeci dodając nam energii, a świat żyje pełnią życia. Jednak jak wszystko lato ma również swoje trudniejsze strony – upały, mocne słońce, narażenie na intensywne promienie UV. Jest to czas szczególnie wymagający dla skóry, która wymaga dodatkowego oczyszczenia, nawilżenia i złuszczenia martwego naskórka. Na szczęście na pomoc przychodzi nam peeling!
Jak działa peeling?
Podstawową funkcją peelingu jako kosmetyku oraz zabiegu kosmetycznego jest usuwanie wierzchniej warstwy martwego naskórka poprzez złuszczenie martwych komórek. W efekcie skóra jest zmiękczona, wygładzona, a niedoskonałości zredukowane. Ponadto, pobudza on krążenie w głębszych warstwach skóry (skórze właściwej) i produkcje nowych komórek. Po takim zabiegu skóra jest zmiękczona i jej wchłanialność składników zwiększona, co z kolei czyni ją lepiej przygotowaną na dalsze etapy pielęgnacji.
Istnieją różne typy tego kosmetyku, które możemy wyrożnić w zależności od sposobu ich działania i wykonania zabiegu:
- Mechaniczny – w tym zabiegu naskórek usuwany jest w sposób mechaniczny przy użyciu substancji ścierających, np: kryształów korundu, diamentu lub złuszczających drobinek, np.: kryształy soli, cukru, cząsteczki orzechów, ziaren kawy, owsa.
- Chemiczny – jego działanie opiera się na użyciu substancji chemicznych o odpowiednich stężeniach, które rozpuszczają martwe komórki naskórka i pobudzają procesy wytwarzania nowych. Najczęściej są to kwasy: kwas PHA, kwas hialuronowy, kwasy owocowe, kwas mlekowy. Stosuje się go w celu poprawy kondycji skóry, redukcji zmarszczek, blizn oraz przebarwień skóry. Po zabiegu należy stosować ochronę przeciwsłoneczną.
- Enzymatyczny – oddziałuje na martwy naskórek poprzez zawartość enzymów. Najczęściej w naturalnych wersjach opiera się na dwóch substancjach naturalnego pochodzenia: enzymu z papai – papainy lub enzymu z ananasa – bromelainy. Dodatkowo czasem stosuje się enzymy pochodzenia zwierzęcego lub syntetycznego.
- Kawitacyjny – wykorzystuje zjawisko kawitacji, najczęściej spotkać się z nim można w salonie kosmetycznym. Jak działa? Wibracje ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości powodują wzrost wydatków energii w komórkach. Krążenie krwi przyspiesza, wszelkie zwapnienia są rozdrabiane, następuje aktywacja enzymów i kaskad reakcji biochemicznych, a proces usuwania zbędnych produktów przemiany materii ulega zwiększeniu.
Jak używać peelingu?
W warunkach domowych najczęściej wykorzystywanymi metodami złuszczania skóry jest peeling mechaniczny i enzymatyczny, chociaż na popularności ostatnio zyskują też komercyjne peelingi chemiczne.
Peeling ziarnisty nakładamy na dokładnie oczyszczoną i lekko wilgotną skórę, Aplikujemy niedużą ilość na dłonie i wmasowujemy okrężnymi ruchami rozprowadzając go po ciele. Uważamy na delikatne okolice (oczy, miejsca intymne). Po masażu spłukujemy go dokładnie letnią wodą. Zaleca się aby po użytku zastosować krem nawilżający dla wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego.
Peeling enzymatyczny i chemiczny powinien być stosowany jak maseczka. Na dokładnie oczyszczoną skórę, omijając okolice wrażliwe. Uwaga! Peelingi kwasowe nakładamy tylko i wyłącznie na suchą skórę! Pozostawiamy na 10-15 minut, w zależności od zaleceń producenta, następnie spłukujemy letnią wodą. Dla podkreślenia efektu pielęgnacji można nałożyć maseczkę lub krem o właściwościowych nawilżających/odżywczych.
Warto podkreślić, że peeling można stosować na większość ciała. Obecnie na rynku znajdziemy produkty dedykowane do ciała, twarzy, rąk, stóp, a nawet ust!
Kiedy stosować peelingi?
Peeling warto włączyć do rytuału pielęgnacyjnego przed innymi zabiegami kosmetycznymi:
- Przed aplikacją maseczek i kremów – zwiększona cyrkulacja krwi ułatwia wchłanianie tych kosmetyków
- Przed opalaniem – wspomaga powstanie równomiernej opalenizny
- Przed depilacją – peeling zmiękcza cebulki włosów i ułatwia proces pozbycia się owłosienia
- Przed zabiegiem tatuowania – zmiękcza skórę i ułatwia rozprowadzanie tuszu oraz pracę
- Przed manciurem i pedicurem – pomaga w usunięciu skórek i martwego naskórka z okolic paznokci
Kiedy nie stosować?
Warto jednak pamiętać, że niektórych form peelingu nie powinno się wykonywać cały rok. Peelingi kwasowe lepiej zaplanować na na okres jesieni/zimy/wczesnej wiosny, ponieważ tego typu zabieg może wybielać skórę, pobudzać uczulenia i wzmaga wrażliwość na słońce! Peeling kawitacyjny z kolei nie jest zalecany dla osób z problemami z krążeniem, z rozrusznikami/metalowymi implantami, przechodzących infekcje, dla kobiet w ciąży czy osób z nowotworami. Stosowanie peelingu po depilacji jest również niezalecane, gdyż może spowodować podrażnienia skóry.
Który peeling jest dla mnie?
W zależności od typu cery i jej indywidualnych potrzeb należy rozważyć najlepszy typ, jak i częstotliwość używania peelingu.
- Skóra normalna – 1-2 razy w tygodniu, większość typów sprawdzi się świetnie
- Skóra wrażliwa i naczynkowa – stosowanie co 2 tygodnie, zaleca się preparaty enzymatyczne i zabieg kawitacyjny
- Skóra tłusta/mieszana – 1-2 razy w tygodniu, najlepiej mechaniczne, gruboziarniste lub chemiczne, mocno złuszczające w miejscu przetłuszczeń
- Skóra trądzikowa – 1-2 razy w tygodniu, mechaniczny, gruboziarnisty, w szczególności zabieg kawitacyjny co 3-4 tygodnie
- Skóra sucha – 1-2 razy w tygodniu mechaniczny, raczej drobnoziarnisty, zaleca się enzymatyczny, zabieg kawitacyjny
- Skóra dojrzała – 1-2 razy w tygodniu, wszystkie typy, ale najlepiej sprawdzi się zabieg chemiczny
Przeczytaj również:
Betulina. Czym jest ta naturalna substancja?