Miód jest słodyczą samą w sobie i stanowi zdrowy dodatek do wielu dań i ciast. Miód naturalny skrywa w sobie bogactwo witamin i jest zalecany podczas różnego rodzaju infekcji. Pojawia się także w składzie naturalnych kosmetyków a nawet więcej, wykorzystywany jest w trakcie zabiegów odmładzających oraz odżywczych. Ale jaki miód jest najlepszy? i jakie ma działanie? O tym niżej.
Dlaczego nie warto kupować tanich miodów?
Miód naturalny już od starożytności wykorzystywano przede wszystkim do przyspieszenia gojenia ran i różnego rodzaju zakażeń skóry. Ma on właściwości antybakteryjne, nawilżające i kojące.
Podstawą wytwarzania miodu jest nektar. Źródłem nektaru na miód są rośliny miododajne. Miodu naturalnego nie da się wytworzyć w fabryce, to pszczoły swoją ciężką pracą odpowiadają za jego produkcję, stąd też 100% polskiego miodu naturalnego, zazwyczaj nie można kupić w dużych sieciach handlowych.
Opieka nad pasieką pszczelą, dbanie i leczenie pszczół oraz pozyskanie miodu jest procesem długim i kosztownym, stąd też cena miodu naturalnego z polskich pasiek jest wysoka.
Jaki miód jest najlepszy?
To zależy, co kto lubi. Ale na pewno musi być naturalny i pochodzić z Polski, a najlepiej od lokalnego pszczelarza, wtedy możemy oczekiwać, iż będzie to prawdziwy ,,złoty skarb”.
Czym kierować się podczas kupowania miodu?
Z ciekawostek, duża część miodu dostarczana z Chin posiada etykiety, które nie spełniają wymogów europejskich. Takie miody są bardzo często fałszowane i zwierają głównie cukier pochodzenia roślinnego. Niektórzy producenci potrafią zmodyfikować cukier zawarty w miodach, tak aby miały wygląd prawdziwego miodu.
Prawdziwy miód w kosmetykach naturalnych.
Miód jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych. Dlaczego?
Po pierwsze węglowodany występujące w prawdziwym miodzie wykazują silne działanie nawilżające. Glukoza ogranicza dyfuzję, co wiąże się z zatrzymaniem wody w naskórku oraz jej stałym nawilżaniu. Kwas glukonowy, jabłkowy oraz witamina A poprawiają nawilżenie skóry. Ponadto kwas jabłkowy rozjaśnia plamy pigmentacyjne. Witaminy z grupy B, wpływają na poprawę kolorytu cery, zmniejszają wydzielanie sebum oraz zwiększają nawilżenie i ochroną skóry. Dzięki tym właściwościom miód znalazł zastosowanie przy problemach „pękających ust”.
Po drugie witaminy z grupy B opóźniają proces starzenia się skóry, a także hamują procesy degradacji komórek. W miodzie znajdziemy również witaminę C oraz E, dzięki czemu miód stosuje się również przy skórze naczynkowej. Wszystkie te właściwości wpływają na to, że miód nadaje się do każdego rodzaju skóry.
Przeciwzapalne i przeciwutleniające działanie miodu prowadzi do zmniejszenia blizn. Badania wykazują również skuteczność przy leczeniu trądziku różowatego. Dzięki temu można swobodnie używać miodu do domowych zabiegów.
Przeczytaj również:
W jaki sposób działa miód na rany?