Betulina, wspaniała substancja czynna o wielu właściwościach! Ma w sobie coś dobrego dla każdego :). O betulinie jako substancji czynnej dowiecie się więcej z naszego wpisu: Betulina czym jest ta naturalna substancja? Połączyliśmy ją razem kolejnym rodzimym i wysoce dobroczynnym składnikiem – miodem. Tak powstała nasza linia betulina + miód. Dzisiaj chcemy opowiedzieć wam więcej o anatomii kolejnego kosmetyku z tej linii, tym razem jest to balsam do ciała.
Nasze wpisy na temat kosmetyków są rozszerzeniem naszej serii: Anatomia Kosmetyku, jeśli jeszcze jej nie znacie to zapraszamy na nasze social media!
Balsam miodowo-betulinowy jest kosmetykiem naturalnym, wytwarzanym z lokalnych składników, w naszej manufakturze w Sądecczyźnie. Betulina izolowana jest z kory naszych brzóz, a miód powstaje dzięki pracy pszczół z naszej pasieki w Leśnym Zakątku.
Balsam ma bardzo podobny skład do maski betulinowej, ale dzięki jego kremowej konsystencji i szybkiej wchłanialności nadaje się idealnie do każdego rodzaju skóry.
Jak przygotować skórę na balsam z betuliną?
Balsam możemy stosować zarówno po prysznicu, po dokładnym oczyszczeniu skóry i delikatnym jej wysuszeniu ręcznikiem oraz w ciągu dnia, kiedy poczujemy, że nasza skóra jest sucha. Aby dodatkowo wspomóc wchłanianie kosmetyków zaleca się stosowanie peelingu do ciała 1-2 razy w tygodniu.
Więcej o peelingach i ich korzystnym działaniu przeczytacie w naszym wpisie na ich temat.
Jak stosować balsam?
Balsam nałóż bezpośrednio na suchą skórę. Stosuj po prysznicu/kąpieli, jak i w ciągu dnia, kiedy poczujesz, że skóra potrzebuje nawilżenia i ukojenia.
Jakie korzyści płyną z używaniu balsamu?
- Od razu: Działa łagodząco, odżywia i nawilża skórę całego ciała pozostawiając ją jędrną i miękką. Zapewnia częściową ochronę przed promieniowaniem UV.
- W czasie: Skutecznie chroni skórę przed starzeniem zapobiegając fotostarzeniu i hamując procesy oksydacyjne w komórkach naskórka. Regeneruje uszkodzony naskórek i łagodzi podrażnienia.
Lista składników
Jakie składniki zapewniają tak szerokie działanie pielęgnacyjne balsamu miodowo-betulinowego?
- Ekstrakt z betuliny – nieoceniony naturalny super-składnik! Pobudza aktywność melaniny w skórze, reguluje powstawanie pieprzyków, piegów, wszelkich zmian! Wpływa na elastazę pomagając zachować elastyczność skóry, chroni przed promieniowaniem UV, wspomaga regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń jest naturalnym antyoksydantem.
- Miód – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, wspomaga regenerację naskórka i jego nawilżenie. O działaniu miodu na rany możecie poczytać w naszym wpisie blogowym na ten temat. Ponadto miód jest źródłem wielu witamin, makro i mikroelementów biorących udział w procesach regeneracyjnych, jak i odpowiedzialnych za wzmacnianie i ujędrnianie skóry. W miodzie znajdziemy między innymi: witaminy A, z grupy B, C, kwas foliowy i pantotenowy. Miód polepsza napięcie skóry, czyni ją miękką i gładką. Miód działa oczyszczająco i leczniczo, szczególnie w przypadku skóry źle ukrwionej i o rozszerzonych porach. Ma również działanie przeciwutleniające, zapobiega powstawaniu wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia procesy starzeniowe w komórkach naskórka.
- Olejek z pestek moreli – nadaje się do skóry wrażliwej, podrażnionej, z zapaleniami i suchej. Uelastycznia i napina skórę, doskonale nawilża i wygładza. Olej morelowy jest lekki i delikatny, łatwo się wchłania i zawiera śladowe ilości witaminy A i E (4mg/100g).
- Masło shea – przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, wspomaga gojenie ran nawilżając przy tym skórę. Składa się głównie z kwasów tłuszczowych i triglicerydów, zawiera tokoferole, zwane wspólnie witamina E. Tokoferole są głównymi przeciwutleniaczami w komórkach i chronią kwasy tłuszczowe i fosfolipidy budującę błonę komórkową oraz pełnią ważną rolę w ochronie przeciw stresowi oksydacyjnemu. W maśle shea znajdziemy także makro i mikroelementy (wapń, magnez, azot, potas, żelazo, cynk, miedź i mangan) oraz alantoninę.
- Sok z aloesu – przyjemnie łagodzący i nawilżający, wspomaga regenerację i ujędrnia skórę. jego nawilżenie jest długotrwałe, gdyż wnika w głębsze warstwy skóry. Aloes w kosmetologii zalecany jest szczególnie dla skóry wrażliwej oraz trądzikowej, gdyż zawiera kwas salicylowy, antrachinony, saponiny, cynk i magnez. Ma działanie ściągające, przeciwzapalne i odkażające. Chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pobudza odbudowę naskórka i przyspiesza gojenie zmian skórnych.
Źródła:
Analiza właściwości miodu pszczelego i jego zastosowanie w dietetytce i kosmetologii. (2014). Kosmetologia Estetyczna. 2/2014, vol.3, str. 107-110
E. Cieślik & K. Turcza. (2015). Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.). Post Fitoter 2015; (16)2: s. 117-124
E. Kondratowicz-Pietruszka. (2011). Charakterystyka profilu kwasowego olejów roślinnych bogatych w polinienasycone kwasy tłuszczowe. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, nr 874, s. 59-77
W. Simka & K. Kowalik (2023). Masłosz Parka Vitelliara Paradoxa jako źrodło cennego surowca kosmetycznego. Herbalism nr 1(9)/2023. s. 82-93